а) Конституційне закріплення прав;
б) Перелік прав включає захист основних свобод (совісті, зборів, слова), політичні права (голосувати та висуватись на посаду) та законні права (належні правові процедури захисту для осіб, підозрюваних у скоєнні злочину);
в) Матеріальні права на захист та сприяння рівності (наприклад, жінок, етнічних меншин, інвалідів);
г) Механізми здійснення закріплених прав, у тому числі кодекси прав людини та процедури для їхнього виконання, а також політика уряду, спрямована на здійснення прав через такі механізми, як підтримка позитивних дій (affirmative action).
Система закріплених прав і можливість їх здійснення у примусовому порядку (А. Колесніков)
Аналізується законодавче й інституціональне поле України щодо прав людини та механізмів їх реалізації. Докладно розглядаються основні положення Конституції України, яка містить усі основні положення міжнародних правових актів щодо прав і свобод людини. Зазначається, що Конституція забезпечує правовий фундамент захисту прав і свобод людини, який складається, передусім, із судової системи, інституту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (омбудсмен), міжнародних судових та інших інституцій, членом яких є Україна. Конституція країни містить також систему нормативно-правових гарантій прав і свобод, зокрема передбачає юридичну відповідальність за їх порушення, проголошує невідчуженість і непорушність прав і свобод людини, не допускає відміну або звуження існуючих прав і свобод.
У доповіді розглядаються передбачені національним законодавством регуляції та функції інститутів, які покликані захищати права людини в Україні. Цими державними інститутами є Президент України, Верховна Рада України, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, суди (зокрема Конституційний Суд України), прокуратура, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Окрім національного законодавства, Конституція України передбачає також використання можливостей міжнародних правових гарантій щодо захисту прав і свобод людини в України. Дієвим механізмом захисту прав і свобод людини в демократичному суспільстві є також взаємодія державних інститутів і громадянського суспільства у сфері захисту прав людини. Існуюча практика, можливості та перспективи розвитку цього напряму розглядаються в доповіді.
З текстом доповіді можна ознайомитись у прикріпленому файлі (див. нижче)
Вкладений файл:
Назва файлу:
02.pdf
Розмір файлу:215 KB