11 березня 2013 року в Колонному залі імені М. Лисенка Національної філармонії України Асоціацією ректорів педагогічних університетів Європи та Національним педагогічним університетом імені М. П. Драгоманова було презентовано проект Педагогічної Конституції Європи для іноземних дипломатичних представництв в Україні та громадськості держави.
Поява такого проекту вперше на європейських і світових теренах сколихнула зарубіжжя, незважаючи на те, що це лише перший етап втілення Педагогічної Конституції Європи. Як повідомили члени Асоціації, затвердження документу після його доопрацювання і внесення пропозицій усіх членів АРПУ Європи, науковців і педагогів планується у травні цього року на другому Форумі Асоціації у Франкфурті-на-Майні.
«Цей дуже амбітний, на погляд багатьох, проект спрямований на зміцнення і розвиток єдиного Європейського дому, поглиблення взаємодії і співпраці народів європейського простору, як умови забезпечення гідного місця Європи у глобальній світовій конкуренції народів і культур, - розповідає Президент Асоціації, академік Віктор Андрущенко, - Миролюбство і права людини, демократія і співпраця, екологічна безпека і солідарність – ось основні цінності, на яких будуються мости у майбутнє».
Власне презентував поважним гостям Конституцію Віктор Петрович, зосереджуючи свою увагу на науковому педагогічному підґрунті її побудови. «Наш проект побудований на базових цінностях, сформованих європейською філософією, педагогікою і культурою впродовж усієї її історії. Ми спирались на творчість знаменитого чеського педагога Яна Амоса Коменського, педагогічні здобутки німецького мислителя Фрідріха Дістервега, знаменитого французького просвітителя Жан-Жака Руссо, російського письменника і педагога Льва Толстого, грузинського педагога Шалви Амонашвілі, мудрого білоруського мислителя Скорини, багатьох інших оригінальних вчителів людства, представників практично всіх європейських народів. Основу Педагогічної Конституції Європи складають надбання української педагогіки, четвірка педагогів якої – Микола Пирогов, Костянтин Ушинський, Антон Макаренко і Василь Сухомлинський – справедливо входять у дев’ятку найвидатніших педагогів світу»,- наголосив Президент Асоціації.
Розповів академік і про те, що ідея такого масштабу зароджувалася в Драгоманівському виші, як флагмані педагогічної освіти вже давно, та проектувалася на виконання рішень Форуму міністрів Європейських країн, що проходив у Києві 23 вересня 2011 р. та завдань, поставлених у доповіді Міністра освіти і науки України Дмитра Табачника «Школа ХХІ століття: «Київські ініціативи». Сам проект покликаний об’єднати університети педагогічного профілю задля розробки єдиної педагогічної стратегії, її реалізації з урахуванням особливостей національних культур і характерів народів європейського простору та виховання нового вчителя для об’єднаної Європи. Не випадково авторами проекту стали Віктор Андрущенко, Моріц Гунцінгер і Альгірдас Гайжутіс. «Цей документ встановлює принципи узгодженої трансуніверситетської політики, регламентує педагогічну діяльність та визначає загальний механізм підготовки вчительських кадрів», - пояснює Віктор Петрович.
Вислухати ідеї науковців на презентацію завітали представники одинадцяти Посольств, серед яких Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерланди в Україні Й. В. Пан Пітер Ян Волтерс, Надзвичайний і Повноважний Посол Румунії в Україні Й. В. Пан Корнел Іонеску, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні Й. В. Др. Іон Стевіле, Надзвичайний і Повноважний Посол Сербії в Україні Й. В. Пан Душан Лазич, заступник Посла Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс, Перший секретар Посольства Республіки Білорусь в Україні Олексій Жуковець, старший Радник Посольства Грузії в Україні Гела Думбадзе, Радник Посла Російської Федерації в Україні Ірена Царьова, представник Британської Ради Посольства Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні Наталія Василюк, Радник, заступник Посла Республіки Польща в Україні Наталія Гурчинська та Радник Посольства Швейцарської Конфедерації в Україні Александр Тшумі.
Зі словами підтримки і реалізації проекту виступив Посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Борис Захарчук, Президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень і радник, спеціальний уповноважений Прем’єр-міністра України Анатолій Толстоухов.
До того ж, як пояснили організатори Педагогічна Конституція Європи, презентована на заході, лише частина великого проекту, який готує Асоціація і Драгоманівський університет на чолі з Віктором Андрущенком. Вцілому він передбачає п’ять етапів, в яких заплановані розробка спільних програм магістерського рівня (або рекомендацій-додатків до навчальних програм) «Новий вчитель XXI століття», видання уніфікованих підручників, які б зняли протиріччя у трактуванні спірних питань європейської історії та сьогодення та створення врешті «Європейського континентального педагогічного університету» (на території однієї з країн членів Асоціації), який стане самостійним навчальним закладом нового покоління. « Ми сподіваємося на те, що майбутні випускники Континентального університету стануть модераторами європейських цінностей, єдності Європейського дому, порозуміння та співпраці», - зауважує Віктор Петрович.
Гармонійним і цілком виправданим стало завершення презентації святковим концертом Національного заслуженого академічного українського народного хору імені Г. Верьовки під диригуванням генерального директора і художнього керівника, Героя України Анатолія Авдієвського. Хор виконав народні пісні країн-засновиць Асоціації ректорів педагогічних університетів Європи, серед яких були грузинські, чеські, іспанські, білоруські, російські, молдавські і литовські мелодії. Народна пісня, в якій сяє душа нації, її ментальність і духовність, виражаються найчистіші національні і загальнолюдські цінності, що не втрачають своєї ваги протягом усієї історії людства, виявилася одним із вагомих аргументів, що кликав до єднання європейських країн. Зрозумілі й близькі кожному мелодії створили особливу атмосферу в залі надавши новому проекту шарму високої духовності й миролюбства.
Людмила КУХ,
прес-служба університету