19 лютого 2013 р. у Національному педагогічному університеті імені Михайла Драгоманова відбулося вшанування 65-річного ювілею літературної студії НПУ, де свого часу навчався й український поет-пісняр Андрій Малишко. Сьогодні студія носить ім’я поета, так само як і Інститут української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка НПУ імені М. П. Драгоманова.
До величного ювілею саме вчасно на світ з’явилася поетична збірка вихованців студії – студентів і викладачів Драгоманівського вишу – з промовистою назвою «Протуберанці слова». Ідея цього проекту, що об’єднав викладачів і студентів, класиків і початківців у царині ліричного слова, належить ректору НПУ, академіку філософу, закоханому в слово Віктору Андрущенку. Співупорядником книги став відомий поет-пісняр, народний артист України, заслужений діяч мистецтв України, професор Андрій Демиденко. До речі, тепер Андрій Петрович, чия творча стежина теж була спрогнозована Малишком, очолює студію та виховує нове покоління малишківців і драгоманівців.
«Протуберанці слова» вийшли у видавництві Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова тиражем близько 700 примірників. Але збірка не планується для продажу, а лише для розповсюдження серед студентів Драгоманівського вишу та інших середніх і вищих навчальних закладах України і зарубіжжя.
Складається книга із двох розділів. Перший – «Лебедині сурми», куди увійшли весняні сили літстудії з їх веснянковим драйвом. Серед авторів цього розділу Олексій Бик, Наталя Дяченко, Тетяна Крижанівська, Атанайя, Тарас Єрмашов, Ярослав Карпець, Тарас Фасоля, Марина Назаренко, Василь Швець, Тетяна Онищук, Олена Рижко, Андрій Мартиновець та чимало інших.
У другому розділі під назвою «У вінку історії» зібралася когорта уславлених класиків української літератури, які теж свого часу навчалися у літературній студії НПУ. А зокрема це – Павло Глазовий, Марія Пригара, Василь Чухліб, Микола Нагнибіда, Юрій Збанацький, Андрій Малишко, Любов Забашта, Федір Маківчук, Микола Олійник, Марія Познанська, Феликс Кривин і звісно Андрій Демиденко.
Вцілому до збірки увійшли доробки 48 авторів. Чимало з них сьогодні вже випускники НПУ. Хтось продовжив тут навчання в аспірантурі й докторантурі, а хтось і загалом читає лекції студентам, чи-то пак завідує кафедрою, наприклад, у Фізико-математичному інституті. І хоч літературну стежку продовжили не багато, поезія допомагає їм у житті, як зізнаються самі автори.
У вступному слові до книги ректор НПУ імені Михайла Драгоманова Віктор Андрущенко аргументує цю думку: «Педагогіка і мистецтво – два крила, на яких тримається наш університет. Предметом нашої незмінної гордості є молоді митці, літературні таланти нашої Альма Матер. Центральною постаттю в університеті є студент. А сучасність щодо культури виявляються немилосердною. Нищівним є її вплив і на мораль. Усі ми якось непомітно стаємо заручниками негараздів, що із сфери матеріального буття поступово переповзають у наш дух, мислення, психологію та переконання. Духовне ж древо оберігає, захищає душу від корозії».
«Мені на литаврах заграйте,
Хай світ стрепенеться звіром.
І я приєднаюсь до зграйки
Залежних від світла ліри» (Євгенія Чугуй)
Літературна студія Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова давно вже не просто «зграйка», а добряча таки когорта, що живе словом і не дарма. Це довела й переповнена актова зала вишу, де відбувалася презентація.
Серед запрошених і учасників заходу до драгоманівців завітали видатні митці, письменники Іван Драч, Олексій Довгий, Анатолій Толстоухов, Володимир Барна, народні і заслужені артисти України Тамара Стратієнко, Олександр Гурець, Сергій Гурець, Іван Кураківський, Павло Мрежук, Анатолій Паламаренко, Петро Мовчан, науковець-поет Віктор Синьов, літературознавець Микола Жулинський, головний редактор газети «Освіта» Ольга Коноваленко та чимало інших громадських діячів нашої держави, науковців, журналістів, благодійників, меценатів мистецтва та представників громадськості Києва.
Пан Толстоухов долучився до поетичного свята власною поезією, присвяченою Україні, та побажав початківцям натхнення і нових здобутків.
Усі автори збірки були нагороджені почесними відзнаками університету – медаллю 175-річчя вишу і вдячними оплесками шанувальників.
А Іван Драч зокрема під час зустрічі напророкував «Протуберанцям слова» другий і третій том. Тож чекаємо тепер від літстудійців продовження.
Людмила КУХ,
прес-служба університету