Who is online?  

We have 403 guests and no members online

   

Sikorsky Challenge  

   

SCEGES  

plakat

   

Пошук у Google  

   

Національний педагогічний  університет імені М.П.Драгоманова  спільно з Пряшевським університетом (Словацька Республіка) та Генеральним консульством  України в Пряшеві 23 листопада провели міжнародну наукову конференцію “Голодомор в Україні 1932-1933рр.: геноцид українського народу”.

     Генеральне консульство України у цьому місті, де мешкають багато українців, влаштувало низку жалобних заходів, найважливіше місце серед яких було відведене науковій конференції. Конференція відбувалася у Пряшівському університеті, який має давні партнерські зв’язки з НПУ ім. М.П. Драгоманова. Запрошуючи гостей з України, Словацька сторона хотіла дізнатися про сучасний стан вивчення та викладання проблем Голодомору 1932-1933рр. в навчальних закладах України.

            Для участі в конференції представниками НПУ імені М.П. Драгоманова  делегували завідувачку кафедри методики викладання історії та суспільно-політичних дисциплін професора Т.В.Ладиченко та старшого викладача цієї ж кафедри Т.В.Бакку. Вибір пав на них тому, що вони мають досвід не лише викладання  проблем Голодомору для студентів університету, а й проведення загальнонаціонального конкурсу наукових робіт молоді з означеної проблеми.

      Такий конкурс був проведений Всеукраїнською спілкою викладачів суспільних дисциплін і громадянської освіти (яку вони створили і представляють)  у 2003р., коли ця трагічна дата ще не відзначалася на такому високому державному рівні. Тоді в конкурсі взяло участь більше трьохсот школярів, студентів та вчителів з багатьох регіонів України. Журі вибрало найкращі роботи у кожній номінації, що були достойно оцінені.  

     Конференція відбулася в приміщенні бібліотеки Пряшівського університету за сприяння союзу русинів-українців Словацької Республіки, спілки українських письменників Словаччини, асоціації україністів Словаччини. В ній взяли участь українські та словацькі науковці, письменники, представники української діаспори Пряшівського, Кошицького та деяких інших районів Словаччини, студенти-словаки, що навчаються на філософському факультеті Пряшівського університету.

            Слід відмітити, що напередодні конференції в бібліотеці Пряшівського університету була відкрита фотовиставка розсекречених архівних документів про Голодомор 1932-1933рр., яка привернула увагу численних відвідувачів, а у вестибулі університету зроблене  художньо виконане панно про ці трагічні події.

         Відкриваючи міжнародну наукову конференцію “Голодомор в Україні 1932-1933рр.: геноцид українського народу”, генеральний консул України у Пряшеві п. Євген Перебийніс відзначив велику моральну відповідальність сучасників за достойне вшанування пам’яті жертв геноциду. Те, що це був саме геноцид, - сказав пан консул, визнали вже 12 країн світу, після ретельних досліджень міжнародних комісій. Причини, хід здійснення та наслідки Голодомору мають бути ретельно вивчені, а його жертви згадані та вшановані.

                                                                Професор Т.В.Ладиченко у своїй доповіді висвітила прочини, передумови, наслідки Голодомору в Україні 1932-1933 рр., проаналізувала праці як українських, так і зарубіжних фахівців, звернула особливу увагу на актуальності даного питання для утвердження національної самосвідомості, історичної пам’яті. Для доповіді спеціально було підготовлено комп’ютерну презентацію „Рік лихий – рік незабутній” про дослідження та викладання проблем Голодомору 1932-1933рр. із використанням відео-матеріалів, фотографій, найновіших архівних джерел про жахливі злочини тогочасної влади, спрямовані проти українського селянства, які дають підстави стверджувати, що Голодомор 1932-1933 рр. був  геноцидом українського народу.

Старший викладач Т.В.Бакка акцентувала увагу на тому факті, що проблема Великого голоду в Україні введена в шкільну програму з вітчизняної історії всередині дев’яностих років минулого століття, що сприяло висвітленню її у шкільних підручниках з історії України та всесвітньої історії. В наступні роки вчителі почали приділяти особливу увагу до залучення учнівської молоді до науково-пошукової роботи, що базувалася на свідченнях очевидців, що пережили ці трагічні події, та пошуках матеріалів у місцевих архівах. У доповіді було використано відбірку фрагментів учнівських та вчительських робіт з дуже виразними малюнками, які розглядати без сліз неможливо.

Для учасників конференції учні Пряшівської української школи підготували театралізоване дійство, що передало дух трагічних подій. На завершення конференції учасники прийняли меморандум про визнання Голодомору 1932-1933 рр. геноцидом українського народу.

Наступним заходом у вшануванні пам’яті постраждалих від тоталітарного режиму  була панахида в ареалі кафедрального храму св. Олександра Невського та покладання квітів до пам’ятного знаку „Жертвам Голодомору в Україні 1932-1933 рр.”

По завершенню молебну в приміщенні  Генерального консульства відбулася прес-конференція з представниками мас-медіа. У інтерв’ю місцевій радіостанції професор Ладиченко повідомила про цілі та мету свого візиту до Словаччини, актуальність, значущість,  глибокий моральний вплив заходів з нагоди 75-х роковин Голодомору в Україні. Кореспондентів цікавило питання визнання Голодомору геноцидом. Тетяна Ладиченко навела низку переконливих аргументів на підтвердження дій, спрямованих проти українського народу геноцидом. Тамара Бакка розповіла про реальні свідчення очевидців, які пережили ті жахливі події, чим вразила журналістів.

Важливо відзначити, що пам’ятні загоди, що відбулися, мали широкий резонанс серед словацької громадськості, про що свідчать численні свічки, запалені 24 листопада на заклик Президента України В. Ющенка  в домівках  громадян Словацької  Республіки.

         Даними про поїздку у м.Пряшів із нами поділилася професор НПУ ім.М.П.Драгоманова Т.Ладиченко.

   

Contacts

Address: 
9, Pyrogova st.
01601, Kyiv
Ukraine
Reception Phone: 
(+38 044) 234-11-08
   

Admission for foreigners

Address: Room 243 (Foreign students department),
9, Pyrogova st., 01601 Kyiv, Ukraine
 
Monday-Friday, 9.00-13.00, 14.00-17.00
 
Tel.: (+38 044) 239-30-86