13-15 січня 2012 року на Рівненщині проходили Перші українські педагогічні студії «Освіта і культура як запорука сталого демократичного розвитку суспільства». Започатковані наукові заходи під егідою Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Національної академії педагогічних наук України та за безпосередньої ініціативи Асоціації ректорів педагогічних університетів Європи на чолі з президентом, академіком Віктором Андрущенком.
До участі долучилися науковці провідних університетів України, що готують Вчителя, зокрема великий колектив Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова; вчені-педагоги Волинського національного університету імені Лесі Українки на чолі з ректором, доктором біологічних наук, професором, президентом біофізичного товариства України Ігорем Коцаном; дослідники Рівненського державного гуманітарного університету під керівництвом ректора, кандидата історичних наук, професора, завідувача кафедри всесвітньої історії Руслана Постоловського; ректорат Житомирського державного педагогічного університету імені Івана Франка з ректором, доктором філософських наук, професором Петром Саухом та інші.
Своє вітання учасникам педагогічних студій надіслав Міністр освіти і науки, молоді та спорту України Дмитро Табачник, зауваживши, що «започаткування Перших українських педагогічних студій з ініціативи і за активного сприяння Асоціації ректорів педагогічних університетів Європи та потужних педагогічних університетів України, тематикою яких стане саме аналіз освіти і культури як запоруки демократичного розвитку суспільства, – велика актуальна справа у сучасному світі».
Дмитро Володимирович переконаний, «проведення студій дасть змогу виокремити роль освіти і культури у контексті людського розвитку, визначити подальші шляхи в удосконаленні системи освіти, обмінятися досвідом модернізації сучасної вищої школи, підготовки педагогічних кадрів».
Про таку мету наукового заходу на відкритті говорив і президент Асоціації ректорів педагогічних університетів Європи Віктор Андрущенко.
Як підкреслив Віктор Петрович організація подібних обговорень повинна стати консолідацією освітнього простору держави та потужних педагогічних вишів для розробки і втілення новітньої концепції підготовки висококваліфікованого вчителя майбутнього. «Першочерговим завданням такого заходу стануть конструктивні діалоги між ученими-педагогами, соціологами, культурологами та фахівцями інших наукових галузей для отримання спільного рішення в реалізації підготовки нового вчителя для об’єднаної Європи, – наголосив ректор, – Перші кроки вже були зроблені на Форумі ректорів педагогічних університетів Європи в Києві. Продовження напрацювань за цією тематикою ведуть усі університети-члени Асоціації, а подібні наукові зустрічі стануть базою для обміну ідеями й ініціативами».
Свої привітання та побажання плідної роботи учасникам педагогічних студій висловив у вітальному листі Президент Національної академії педагогічних наук Василь Кремень: «Старт Українських педагогічних студій «Освіта і культура як запорука сталого демократичного розвитку суспільства» – це старт нових ідей, концепцій, методик, розробок в освітній галузі; це ще один новий рівень еволюції сучасної української освіти; модерний крок до розуміння ролі освіти й культури у демократичному розвитку суспільства».
Уже пленарне засідання студій продемонструвало різноманіття таких нових ідей і концепцій, адже обговорювалися парадокси педагогічної освіти в епоху цивілізаційних змін, освітня система у дискурсі розбудови загальноєвропейського простору вищої освіти. Науковці аналізували шляхи формування державно-громадського управління вищим навчальним закладом, обмінювалися досвідом навчального процесу у власних університетах. Протягом педагогічних студій одним із провідних стало розуміння освіти у контексті людського розвитку, як його невід’ємної складової. У шести секціях працювали вчені найрізноманітніших наукових сфер від культурологів і літературознавців до юристів і фахівців природничих наук. У фокус розгляду дослідників потрапили здоров’язбережувальна і морально-етична, культурна та інноваційна складові освітнього процесу. Таким чином організаторам вдалося оптимізувати широту наукових поглядів та пропозицій.
За словами ініціаторів, на українські педагогічні студії чекає довге майбутнє, бо як показав досвід, перша спроба такого заходу була вдалою не лише у плані наукових досягнень, але й щодо теплого міжособистісного спілкування, порад, спрямувань.
Добрим сюрпризом для учасників стала й церемонія нагородження. Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова у знак дяки за плідну співпрацю й високі досягнення у різних галузях науки нагородив медалями видатних учених ректорів українських університетів Руслана Постоловського, Петра Сауха та Ігоря Коцана. Особливу нагороду з рук Віктора Петровича отримав господар здравниці на Рівненщині «Червона калина», яка гостинно прийняла учасників педагогічних студій, заслужений лікар України Микола Сивий.
Чудовий імпровізований концерт науковцям подарували визнані співаки, учасники Національного заслуженого академічного народного хору імені Григорія Верьовки, заслужені артисти України, що працюють в Драгоманівському виші та талановиті колективи Рівненського державного гуманітарного університету.
Людмила КУХ,
прес-служба університету